ntoir
26 اسفند 1401 - 19:34

افزایش بیش از 27 دلاری طلا در معاملات امروز

بحران بانکی آمریکا همچنان عامل موثر بر افزایش قیمت طلا در جهان است بطوریکه اونس جهانی امروز 1947.14 دلار معامله شد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، قیمت طلا در معاملا امروز افزایش یافت و به علت بحران بانکی در آمریکا که سرمایه گذاران را به سوی این فلز گرانبهای امن سوق داده است، در حال ثبت بیشترین افزایش هفتگی از نیمه ماه نوامبر است.

هر اونس طلا با 27.62 دلار افزایش 1947.14 دلار فروخته شد. طلا تا این زمان از این هفته  3.5 درصد افزایش ارزش ثبت کرده که در مسیر ثبت سومین هفته افزایشی متوالی قرار دارد.

ریکاردو اونجلیستا، تحلیلگر ارشد اکتیو ترد گفت، طلا در این هفته از مبادلات به خاطر امنیت آن و تضعیف دلار سود برده است.

وی افزود، تصمیم اروپایی ها برای افزایش نرخ بهره بر دلار تاثیر منفی داشت و باعث تقویت دلار شد.

دلار طی هفته گذشته 0.5 درصد از ارزش خود را از دست داده است و این معنای تقویت ارزش طلاست زیرا سبب می شود تا قیمت این فلز گرانبها برای مالکان ارزهای دیگر ارزان تر شود.

بانک مرکزی اروپایی در روز پنج شنبه با وجود بحران بانکی به وجود آمده،  نرخ بهره را 0.50 درصد بالا برد تا سرعت سیاست های پولی انقباضی را به منظور مقابله با تورم افزایش دهد.

ورشکستگی بانک سیلیکون ولی در آمریکا، بانک ها را در برابر نرخ بهره به شدت بالاتر آسیب پذیرتر کرده است؛ این در حالی که سقوط سهام بانک کردیت ایشو نیز بر آشفتگی بازار افزود.

اونجلیستا افزود: «ما به دقت تصمیم فدرال رزرو در هفته آینده را رصد می کنیم که در حال حاضر احتمال افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره وجود دارد اما جالب خواهد بود که ببینیم پس از آن چه راهنمایی از جروم پاول (رئیس فدرال رزرو) دریافت می کنیم.»

طلا همواره در مواقع بی ثباتی اقتصادی به منبع امن سرمایه گذاری در نظر گرفته می شود اما وقتی نرخ بهره بالا می رود، هزینه های نگهداری آن که دارایی بدون بهره است بالا می رود.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1098083